Cape Town Üniversitesinde Filistin Programı

Filistin tarihinin anlatılmamış hikayelerini ve gizli perspektiflerini Türk belgelerinin merceğinden inceleyen çığır açıcı bir seminer olan “Açıklama Tarihi”ni sunarken, tarihsel bir yolculuk sunuyor. Bu seminer, akademisyenleri, araştırmacıları ve tarih meraklılarını, Filistin anlatısına yeni bir ışık tutan Türk arşivlerinde (6042’den fazla dosya) yer alan bilgi zenginliğini keşfetmeye davet ediyor.

Seminer, katılımcılara Osmanlı İmparatorluğu ile Filistin toprakları arasındaki zengin tarihi bağlantıyı tanıtarak başlıyor. Katılımcılar, titizlikle hazırlanmış Türkçe belgeler aracılığıyla, Osmanlı döneminde Filistin coğrafyasını şekillendiren sosyal, kültürel ve politik dinamikler hakkında fikir sahibi olacaklardır.

Tanınmış Güney Afrikalı, Filistinli ve Türk tarihçiler ve uzmanlar, belirli belgeleri vurgulayan ve bu belgelerin bölge tarihinin anlaşılmasındaki önemini gösteren bir dizi sunum aracılığıyla katılımcılara rehberlik ediyor. Bu belgeler, arazi mülkiyeti, idari yapılar, kültürel alışverişler ve Osmanlı yetkilileri ile yerel topluluklar arasındaki etkileşimler de dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsıyor.

Katılımcılar, geç Osmanlı dönemi ve Filistin kimliğinin ortaya çıkışı gibi Filistin tarihinin önemli anlarına dair benzersiz bakış açıları sunan birincil kaynaklarla etkileşim kurma fırsatına sahip olacaklar. Bu belgeler, Filistin toplumunun karmaşıklıklarına daha kapsamlı bir bakış sunarak, farklı kimliklere, isteklere ve halkın karşılaştığı zorluklara ışık tutuyor.

Seminerde aynı zamanda Filistin-İsrail Sorunu etrafındaki yaygın anlatı ve mitlerin sorgulanmasında Türk belgelerinin rolü de ele alınıyor. Arşiv kanıtlarını analiz ederek katılımcılar, bölge hakkındaki güncel tartışmalara ışık tutan tarihi bağlam hakkında daha derin bir anlayışa sahip olacaklardır.

Seminer, Savaş Fotoğrafçısı Jimi Matthews’un fotoğraf sergisiyle sona eriyor. Filistin’deki yaşamın, direnişin ve özlemin güçlü bir görsel anlatımını sunan büyüleyici bir fotoğraf sergisi olan “Varoluş Direniştir”in çağrıştırıcı dünyasına fotoğrafçı Matthews’un objektifinden bu sergi, ziyaretçileri Filistin kültürünün, mirasının ve halkının kalıcı ruhunun çok yönlü boyutlarını keşfetmeye davet ediyor.

Sergi, Filistin yaşamının kalbine inen, hem güzelliği hem de bu bölge halkının karşılaştığı zorlukları yakalayan dokunaklı bir fotoğraf koleksiyonudur.

“Varoluş Direniştir” aynı zamanda Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı mücadelelere de değinerek onların adalet, barış ve kendi kaderini tayin etme özlemlerine ışık tutuyor.

Ziyarete açık olan bu fotoğraf sergisi Cuma gününe kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x