Kırgız hekimlerden ‘böbrek nakli’ hazırlığı… Türk meslektaşlarından destek geldi

Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk hekimlerinin katkılarıyla böbrek nakli alanındaki çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Ulusal Hastane’ye bağlı bir ekip oluşturduklarını belirten Beyşenaliyev, bu ekibi Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göndererek Türkiye’de böbrek nakli eğitimi almalarını sağladıklarını ifade etti. Devlet Hastanesi doktorlarından oluşan bu ekibin Türkiye’de gerekli eğitimi alacağını aktardı. Beyşenaliyev, Malatya’dan böbrek, kemik iliği ve karaciğer nakli uzman heyetinin Kırgızistan’a gelerek incelemelerde bulunacağını dile getirdi.

Ülkede bulunan diyaliz hastaları hakkında da bilgi veren Beyşenaliyev, devlet desteği alan 2,685 diyaliz hastası bulunduğunu ve bunun için yılda 2.4 milyar som (yaklaşık 27 milyon dolar) harcandığını belirtti. Beyşenaliyev, ülkede yapılan bir böbrek nakil operasyonunun maliyetinin 7,500 dolar olduğunu, yurt dışında ise 50,000 dolardan fazla olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un talimatıyla ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara böbrek nakli ameliyatının ücretsiz yapılacağını söyleyen Beyşenaliyev, bu adımın bütçe açısından önemli bir tasarruf sağlayacağını vurguladı.

Beyşenaliyev, son üç yılda Türkiye ile yapılan iş birliği çalışmalarını da özetledi. Bu çerçevede Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi’nin açıldığını ve burada Türk hekimlerin görev aldığını belirtti. Beyşenaliyev ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te inşa ettiği hastanede ülkenin ilk böbrek nakli ameliyatının gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Bakan, ülkede organ bağışı konusunda yapılan düzenlemelerden de bahsetti ve böbrek nakli operasyonlarının devam etmesi için gerekli izinlerin alındığını ifade etti. Geçtiğimiz günlerde ülkede yapılan ücretsiz böbrek nakli operasyonuna da katıldığını ve bu operasyonun ardından Cumhurbaşkanı’nın ücretsiz nakil talimatını verdiğini söyledi.

Son olarak, ülkedeki sağlık sorunlarına çözüm bulmak için Türkiye ile olan iş birliğinin devam edeceğini ve Türkiye’de tedavi gören ağır yaralıların durumu hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda Türkiye’den gelen doktorların tavsiyesiyle hastaların Türkiye’ye nakledildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x